سوالات متداول

از ما بپرسید


  آیا شما هم سوالی دارید؟

  لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ شما را پیدا نکردید، لطفا  سؤالات خود را ارسال کنید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

  تهیه شده از تیم تخصصی وب سایت چاپ رارک

  سوالات متداول

  بزرگترین سایزی که دستگاه های دیجیتال قابلیت چاپ دارند؟

  بیشترین ابعاد چاپ در چاپ دیجیتال A3+  می باشد که سایز 31-45 می باشد و 1 سانت از لبه کاغذ چاپ نمیشود.اما بعضی از دستگاه های چاپ دیجیتال تا سایز 33-48 راقابلیت چاپ دارد.

  بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

  تا چه گرماژی دستگاه دیجیتال قابلیت چاپ را دارا هست؟

  دستگاه دیجیتال تا گرماژ250-280 گرم قابلیت چاپ دارد و لیبل و کاغذ بافت دار را هم نیز میتواند چاپ کند.

  برای چاپ دیجیتال چه نوع فایلی مناسب هست؟

  در موارد تکی فایل باید به صورت ,TIFF JPG PDF,با رزولویشن 300 dpi و مد رنگ CMYK و باید در اندازه واقعی ارسال شود و برای کتب و مجلات فایل باید به صورت PDF باشد چون دستگاه های دیجیتال فایلهای به این شکل را به صورت اتوماتیک دورو چاپ می کند.اما برای طرح های متوسط مانند: استند،رول آپ و پاپ آپ رزولویشن بین 150 الی 200 باشد و برای طرح های خیلی بزرگ رزولویشن 72 مناسب است.

  آیا دستگاه های دیجیتال می تواند لب به لب کاغذ چاپ کند؟

  خیر ،همه دستگاه های صنعتی یک لبه 3-5 میلیمتری را فاصله قرار می دهد و طراحان عزیز باید این نکته در نظر داشته باشند.

  چه مقدار لازم هست برای چاپ کارت ویزیت دیجیتال لبه کار در نظر گرفت؟

  حداقل ۴ تا ۵ میلیمتر به دلیل جابجایی چاپ دورو و برای برش تا بعد از برش ابعاد دقیق و مدنظر حاصل شود.

  دستگاههای چاپ دیجیتال چه ضعف هایی دارد؟

  1-ضعف در رنگهای یک دست یعنی (تمپلات)

  2-ضعف در رنگهای خاکستری که معمولایک طیف رنگی قرمز پیدا میکند

  3-دقت بسیار کم در فونت و نوشته هایی بسیار ریز

  4-مواقعی که کار پشت و رو باشد خطای 2یا 3 میلیمتری در ست کردن پشت و رو چاپ

  چه نکاتی در طراحی کارت ویزیت باید قابل توجه باشد؟

  1-ابعاد استاندارد کارت ویزیت دیجیتال4.8*8.5 و کارت های لمینت مات و براق سایز 6*9 می باشد.

  2-رزولیشن یا Dpi آن باید 300 باشد.

  3-تمامی نوشته های ریز در کارت ویزیت باید تک رنگ باشد.

  4-فرمت رنگی را حتما CMYK تعریف کنید.

  5-فایل های که در فتوشاپ طراحی نموده اید به صورت bit8 ذخیره نمایید.

  6-حداقل 5 میلیمتر از هر طرف به عنوان خط برش لحاظ کنید.

  حداقل و حداکثر تعداد صفحات در صحافی به چگونه هست؟

  1-در صحافی منگنه حداقل 8 صفحه و حداکثر 36 الی 40 صفحه می باشد.

  2-در صحافی سیمی حداقل 4 صفحه و حداکثر 400 صفحه می باشد.

  3-در صحافی چسب گرم حداقل 32 صفحه و حداکثر 500 صفحه می باشد.

  (اعداد در موارد بالا حدودی است و با توجه به انتخاب گرماژ کاغذ متغیر است برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

  آیا فوم برد بهتر است یا شاسی؟

  امکان برش در فوم برد وجود دارد در حالیکه شاسی از MDF ساخته شده و قابلیت برش در هر سایزی را ندارد.شاسی توسط شیار هایی که در پشت تخته وجود دارد به راحتی روی دیوار نصب می شود ولی فوم برد توسط گیره نگهدارنده و یا چسب دو طرفه روی دیوار نصب می شود.فوم برد سبک است و حمل ونقل راحت تری نسبت به شاسی دارد و همچنین نسبت به شاسی آسیب پذیر تر است.شاسی نسبت به فوم برد هزینه و وزن بیشتری دارد.با این حال انتخاب شاسی و فوم برد سلیقه ای است و به کاربرد آن بستگی دارد.

  استند با چاپ پلات ولمینت و استند با چاپ بنر چه تفاوتی دارد؟

  چاپ پلات ولمینت که نوشته های ریز دارند و قرار است از فاصله نزدیک خوانده شود خیلی مناسب تر از چاپ بنر است،پلات ولمینت کیفیت و هزینه بیشتری نسبت به بنر دارد،پلات صاف و بدون چروک روی استند ایکس نصب می شود و پلات ولمینت زمان بیشتری برای چاپ نیاز دارد نسبت به بنر

  رول آپ با چاپ سنتاتیک(P.P) و سولیت چه تفاوتی دارد؟

  متریال سنتاتیک براق است، بازتاب نور دارد،مناسب فضای داخلی است،آب و آفتاب رنگ آن را از بین میبرد.

  متربال سولیت مات است،بازتاب نور ندارد،مناسب فضای خارجی است،ضدآب و ضدآفتاب است.

  تفاوت فلکس با بنر چیست؟

  بنر برای بیلبوردها واطلاع رسانی شهری مناسب است اما فلکس به دلیل جنس ضخیم تر که قابلیت عبور نور را دارد و برای تابلو تبلیغاتی و مراکز فروش بسیار مناسب هست.

  آیا لمینت کیفیت کار را بالا می برد؟

  خیر ،لمینت فقط یک روکش است برای محافظت از کار استفاده میشود

  بیشترین اندازه تمام متریال‌های داخلی چقدر می‌باشد؟

  در بخش فضای داخلی حداکثر اندازه 100 سانتیمتر و طول 3000 سانتیمتر (30 متر) قابلیت چاپ دارد روی متریال هایی چون :پلات ، فتوگلاسه ، بک لایت ، سنتاتیک ،PVC

  استیکر حداکثر تا چه عرضی چاپ می‌شود؟

  استیکر و وینیل فضای خارجی حداکثر تا عرض 200 سانتیمتر با دو ستگاه اکو سالونت چاپ میشود.

  برای محصولات نمایشگاهی اگر سازه داشته باشیم‌، می‌توانیم فقط چاپ را سفارش دهیم؟

  بله،در چاپ رازک این امکان برای مشتریان گرامی وجود داره .برای سازه های نمایشگاهی استند،رول آپ ،پاپ آپ ،میزکانتر می توانید نوع سفارش خود را بدون سازه انتخاب نمایید.

  آیا استیکر ها ضدآب و ضد آفتاب بوده است؟

  بله تمام استیکر های چاپ شده در چاپ رازک ضدآب و ضدآفتاب بوده است ،ولی اگر طرح های شما برای مدت طولانی در فضای بیرون میخواهد قرار بگیرد می توانید برای مقاومت بیشتر و طولانی تر از لمینت سرد مات شنی و براق استفاده کنید

  تفاوت چاپ فضای داخلی و فضای خارجی چیست؟

  جوهر و مرکب هایی که برای دستگاه برای فضای داخلی استفاده میشود نسبت به آب و آفتاب مقاوم نیست ،ولی جوهر های دستگاه فضای خارجی به دلیل ماده ای به نام UV این نوع چاپ در برابر آب وآفتاب مقاوم است.

  استیکر ها در ابعاد بسیار بزرگ به چه صورت می باشد؟

  استیکر های بزرگ به قسمت هایی مساوی و حداکثر عرض 150سانتیمتر تقسیم و چاپ میشود.اگر برای نصب استیکر برای سطوح خود به نصاب احتیاج دارید چاپ رازک نصاب های حرفه ای را به شما معرفی میکند.

  برش استیکر توسط دستگاه کاترپلاتر چگونه است؟

  برای این نوع خدمت برش کاتر پلاتر در ابعاد 100*100 سانتیمتر انجام می شود.برای سفارش علاوه بر فایل چاپی فایل برش باید به صورت وکتور (که عموما فایل کرل با ایلوستریتور )باید ارسال شود.

  لمینت براق بهتر است یا مات؟

  لمینت براق جلای بیشتری به کار می دهد و برای رنگهای پر مانند :قرمز،زرد،آبی،بنفش،سبز و…مناسب تر بوده و همچنین رنگ سورمه ای و مشکی را پررنگ تر نشان می دهد.و یکی از ضعف های لمینت براق این هست اثر انگشت به راحتی باقی می ماند و دیده میشود و خط و خش کاملا مششخص خواهد شد و به دلیل اینکه بازتاب نور دارد کار هایی مانند استند ،پوستر و پاپ آپ نمایشگاهی که قرار است عکاسی شود پیشنهاد نمیشود .

  اما در لمینت مات جلای رنگ دیده نمی شود و برای کارهایی که زمینه سفید و رنگ های پر ندار دبسیار مناسب است همچنین رنگ های مشکی و سرمه ای تیره را بور نشان می دهد،اثر انگشت روی لمینت مات باقی نمی ماند و کار زیباتر جلوه می کند و به دلیل این که بازتاب نور ندارد بسیار مناسب هست برای کارهایی مثل پاپ آپ ،پوستر نمایشگاهی که قرار است عکاسی شود بسیار مناسب هست.

  آیا نوع و جنس پارچه تاثیری در کیفیت و ماندگاری آن دارد؟

  بله/تار و پود و نخی که در پارچه استفاده میشود تاثیری بسیاری در چاپ دارد،نحوه عملکرد چاپ سابلیمیشن به گونه ای است که هرچه از مواد پلی ستری بیشتری در آن به کار رود در چاپ کیفیت نهایی بهتر خواهدداشت.برای اینکه در چاپ سابلیمیشن با دمای بالای 230 درجه انجام میگیرد و با این دما رنگ از روی کاغد مخصوص بخار مشیود و بر روی پارچه مینشیند.پلی استر یا همان مواد نفتی که در پارچه استفاده میشود هرچه مقدار این مواد بیشتر باشد رنگ با حرارت در خورد و بافت پارچه نفوذ می کند و چاپ نهایی و خروجی پررنگ تر ،شارپ تر و زنده تری به ما می دهد و باعث میشود ماندگاری بیشتری داشته باشد.

  تفاوت چاپ دستگاه اکوسالونت و بنر در بخش خارجی چیست؟

  دستگاه اکوسالونت حداکثر تا عرض 200 سانتیمتر میتواند چاپ بگیرد و این نوع چاپ

  بیشتر برای فضای داخلی که در طرح ترام و دیتیل های ریز را میتواند چاپ بزند و کیفیت بسیار بالا خروجی می دهد ،اما در چاپ فضای خارجی مانند بنر حداکثر تا عرض 320 و 500 سانتیمتر میتواند چاپ بگیرد و بیشتر برای فضای خارجی پیشنهاد میشود .

  از معیار های نوع چاپ عرض ،طرح،کاربرد و رنگ می باشد که شما میتوانید برای انتخاب نوع چاپ با کارشناسان ما مشورت کنید

  آیا نوع و جنس پارچه تاثیری در کیفیت و ماندگاری آن دارد؟

  بله/تار و پود و نخی که در پارچه استفاده میشود تاثیری بسیاری در چاپ دارد،نحوه عملکرد چاپ سابلیمیشن به گونه ای است که هرچه از مواد پلی ستری بیشتری در آن به کار رود در چاپ کیفیت نهایی بهتر خواهدداشت.برای اینکه در چاپ سابلیمیشن با دمای بالای 230 درجه انجام میگیرد و با این دما رنگ از روی کاغد مخصوص بخار مشیود و بر روی پارچه مینشیند.پلی استر یا همان مواد نفتی که در پارچه استفاده میشود هرچه مقدار این مواد بیشتر باشد رنگ با حرارت در خورد و بافت پارچه نفوذ می کند و چاپ نهایی و خروجی پررنگ تر ،شارپ تر و زنده تری به ما می دهد و باعث میشود ماندگاری بیشتری داشته باشد.

  برای اینکه بهترین کیفیت چاپ را داشته باشیم چه رنگی برای پارچه مناسب هست؟

  بهترین رنگ در چاپ سابلیمیشن رنگ سفید می باشد.اما شاید عده ای از خود بپرسند اگر پارچه با زمینه رنگی دیگری داشته باشند چه کار باید انجام دهند؟در چاپ سابلیمیشن مشکلی در این زمینه وجود ندارد بلکه این یکی از نفاط قوت این نوع چاپ روی پارچه می باشد ،به دلیل این که تمامی سطح پارچه میتواند چاپ کند یعنی اگر شما یک پارچه سفید داشته باشیدمیتواند هر زمینه رنگی که دلخواه شماست چاپ کنید و هیچ محدودیتی وجود ندارد زیرا میتوانید  رنگ پارچه سفید را توسط چاپ به هر رنگ و طرحی که مایل بودید تبدیل کنید.و بعد از پارچه سفید میتواند از پارچه با طیف رنگی روشن مانند: زرد ،صورتی،آبی ،کرم،سبز و دیگر طیف رنگی روشن استفاده کنید،اما در این نوع پارچه ها به دلیل رنگ پارچه که وجود دارد میتواند روی رنگ چاپ تاثیر بسزایی داشته باشد لذا ممکن است در بعضی از چاپ ها تغییراتی به وجود بیاید این این موضوع به عهده مشتری سفارش دهنده می باشد ،لذا پیشنهاد نمیشود و بهتر هست از قابلیت بالای سابلیمیشن در رنگ آمیزی اختصاصی با پارچه سفید به جای پارچه مورد نطر استفاده شود.

  ماندگاری چاپ روی پارچه چه مقدار می باشد؟

  همانطور که در موارد بالا عرض کردم خدمتتون ،انتقال رنگ روی پارچه در چاپ سابلیمیشن توسط گرمایی با دمایی حدودا230 درجه سانتیگراد انجام می شود.این گرما علاوه بر انتقال رنگ وظیفه ی فیکس یا ثابت نمودن رنگ را روی پارچه نیز به عهده دارد.طوری که چاپ و رنگ کاملادر بافت و تار و پود پارچه نفوذ کرده و در آن عجین میشود،این تغییرات شیمیایی که توسط گرما انجام میگردد باعث میشود دوام این چاپ کاملا همیشگی ودائمی باشد و بر خلاف چاپ های دیگر هیچ تغییر ایجاد نشود بر اثر شستسوی با مواد شوینده معمولی و یا ماشین لباسشویی انجام میشود هیچ تاثیر منفی بر ماندگاری و تثبیت رنگ نخواهد داشت.